Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Francie zažila šok, pozorujme její novou cestu

10. 01. 2015 2:15:58
Ve středu se ve Francii odehrál skutečný útok na svobodu. Tři muži za pomocí zbraní vnikli do redakce časopisu a chladnokrevně zabili dvanáct lidí. Tito lidé zasluhují nejpřísnější možný trest a opravdu žádné slitování. Už poněkolikáté je zde velký problém s islámem. Hodně lidí zastává názor, že lidé této víry nemají v koránu žádné odůvodnění pro své činy. Osobně o tom přesvědčen nejsem, ovšem nebudu tyto věty zbytečně komentovat. Zároveň mě však zajímá, jak se k tomuto incidentu francouzská společnost postaví. Je jisté, že bez odpovědi tato událost nezůstane. Bude to obrat k lepšímu?

Je třeba se na věci dívat trochu více ze široka. Francie je demokratická země, kde je ústavou zaručena svoboda náboženského vyznání. Zároveň zde platí jakýsi koncept mezi státem a věřícími, kdy věřící nemohou zasahovat do věcí státu, stejně jako stát do věcí církve. Jestliže bychom se tedy podívali na muslimy a islám, je zcela zřejmé, že není něco v pořádku. Korán má několik pasáží, které se náboženské toleranci na míle vzdalují, především pak dává základ právu zvané šaríja. Neříkám, že i přesto nemůže tento koncept fungovat, mám ale obavu, že právo šaríja není dodatek, který by většina muslimů ve světě či v Evropě, byla ochotna nepraktikovat v případě, že pro to získá politickou sílu. O možnosti reformovat islám se také hodně hovoří. Můžeme věřit, že se to povede tak rychle, když to islám sám nezvládl po celá staletí? Podle mě si společnost nejen ve Francii musí začít klást otázky podobného typu.

K meritu věci. Francie je velmi tolerantní stát, který (minimálně v ústavě) zaručuje svým občanům svobodu slova, tisku, víry a ochranu základních práv. Středeční útok teroristů, kteří se odvolávají na islám, je tedy útokem na hodnoty prakticky celé Evropy. Tvorové, kteří toto spáchali, ani nemusejí být blázni nebo fanatici, jak se nám je (potažmo i lidem ve Francii) budou snažit prezentovat zastánci islámu. Takže si pokládám otázku, zdali je skutečně možné otevřeně říci: „Není se čeho bát.“ Že je ve skutečnosti islám mírumilovné náboženství, které nechce praktikovat svoje právo v cizích zemích a opravdu důrazně se distancuje od teroristů vzešlých z jeho hodnot. Pan předseda muslimské obce v ČR mi moc naděje nedává. A jeden extrémní příklad - v kolika muslimských zemích by tento čin proti svobodě slova byl tak striktně odmítnut umírněnými muslimy? Bylo by to lidmi bránícími islám odmítnuto stylem „v muslimských zemích platí jiná pravidla“? A je možné ta pravidla zkombinovat s pravidly západními? A co třeba otázka, zda se podobné věci nedějí v některých muslimských zemích běžně? A chceme to v Evropě?

Spousta otázek stojících před celou Evropu. Je třeba k nim zaujmout rovný postoj, vědět, co skutečně chceme. Chceme zde mít islám jako náboženství, kulturu, která nás něčím obohatí, nebo jako stát a právo?

Dle mého názoru zde chceme držet hodnoty, za které naši předci umírali, a rozvíjet zde demokracii, kterou nám vybojovali. Neustupovat jakémukoliv náboženství či jeho neakceptovatelným nárokům. Lidé, kteří sem přijíždějí, to musí respektovat a dodržovat pravidla dané námi. Francie, Velká Británie i Německo v mnohém ustoupily a musí si položit nejen výše kladené otázky, ale i zda politika tolerance nepřekročila dávno únosnou mez. Ve středu k tomu dostaly brutální impuls. Pro nás ve středovýchodním bloku Evropy je ještě čas si na tyto otázky odpovědět. Domnívám se, že bychom měli být akceschopnější, rychlejší a odhodlanější. Hlavním mottem u nás by mělo být neustupování ničemu, co mění náš způsob života a myšlení. Zvláště přináší-li to s sebou zvýšené riziko terorismu.

PS: Pod článkem najdete odkaz, který se zmiňuje o starostovi montrealského předměstí Dorval, s jeho slovy absolutně souhlasím a přál bych si, aby se takto vyjadřovali i vrcholní politici nejen České republiky, ale i celé Evropy. Zároveň bych si podobného člověka přál místo ombudsmanky Šabatové...

http://svobodnenoviny.eu/starosta-quebecu-muslimsti-rodice-chteji-odstranit-veprove-ze-skolnich-jidelen/

Autor: Dominik Gorčák | sobota 10.1.2015 2:15 | karma článku: 11.46 | přečteno: 411x

Další články blogera

Dominik Gorčák

Nedělní (ne)verše IV

Pokaždé, když se podívám do zrcadla, zkouším to, ale není zde výsledek. Nikdy to nevypadá, že by se něco změnilo, nepochopí, nepochopí všechen ten vztek a nenávist co dusím v sobě, všechny ty věci se ke mě vrací.

3.1.2016 v 12:08 | Karma článku: 3.09 | Přečteno: 99 | Diskuse

Dominik Gorčák

Nedělní (ne)verše III

Mizím ze světa, protože jsem jí miloval, proč mi dala ten polibek, je čas se otevřít, pro včerejšek. A ano, myslím že je pro mě příliš pozdě, ale nechci se rozpadnout na kousky.

27.12.2015 v 11:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 75 | Diskuse

Dominik Gorčák

Nedělní (ne)verše II

Cítím se tak neobyčejně, kolika cestami musím projít, se stresy které mi tahle hra dává, jak bych se mohl uvolnit a neukazovat ti záda? Tu odměřenost v tvých očích, zavinil jsem já...

22.11.2015 v 22:40 | Karma článku: 2.90 | Přečteno: 106 | Diskuse

Dominik Gorčák

Nedělní (ne)verše

Sedni si ke mě, dveře jsou teď zavřené, ze zlatým leskem pokladů, prostě se plavíme dál. Vstaň tohle ráno, a já jsem ochoten a schopen, být milován a milovat.

15.11.2015 v 15:30 | Karma článku: 3.27 | Přečteno: 146 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Pražák

Stručný vzkaz všem nevolícím voličům

Je známým faktem, že nízká volební účast nahrává extrémistickým subjektům. Proč? Protože otrávený umírněný volič se na to prostě vykašle, kdežto naštvaný příznivec extrémistů jde a na just jim to tam hodí.

20.10.2017 v 18:39 | Karma článku: 8.85 | Přečteno: 199 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Zvítězí pravda a láska, anebo lež a nenávist?

Kdyby bookmakeři přijímali sázky na odpověď na otázku v titulku, vsadil bych směle na vítězství lži a nenávisti. Proč? Protože lídři všech favorizovaných stran nám předváděli především lži, nenávist a osočování svých protivníků.

20.10.2017 v 16:13 | Karma článku: 16.66 | Přečteno: 580 |

Alena Kulhavá

Moji deváťáci zůstali jak opaření stát, když vešli do krypty, kde zahynul Gabčík a Kubiš

Jindy velmi rozverní, na holky, fotbal (ale už i společenské dění a svět) orientovaní habáni zůstali stát, mě i některým z nich zamrazilo a ukápla slza. Proč?

20.10.2017 v 14:55 | Karma článku: 26.34 | Přečteno: 782 |

Jakub Kouřil

Žebra a maso České republiky

V průběhu plánovaného drancování a vysávání České republiky, už není z čeho brát. Žijeme v prázdné skořápce, v transitní zemí, přes které se přehnalo hejno kobylek. Za sebou zanechaly mezinárodní úmluvy, obchodní smlouvy, zákony..

20.10.2017 v 14:03 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 441 | Diskuse

Tomáš Gayer

Předvolební pohledy 13. - Den, kdy konečně zvítězila pravda a láska....

Podlední díl z cyklu Předvolební pohledy: Tentokrát, jak bude vypadat den, kdy konečně zvítězí pravda a láska nad lží a nenávistí....

20.10.2017 v 11:46 | Karma článku: 17.30 | Přečteno: 396 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1177

Jsem jen kapka v moři.

Sociální liberalista, euroskeptik, masér a student.  Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.